H 40

”Hit it, find it, hit it again”

Träning med Pro 2016

Onsdag den 13 april kl.19.00 Sving

Onsdag den 20 april kl.19.00 Närspel

Avgift 500:- betalas till kansliet senast 30 april

Tävlingledare 2016

Söndagen den 22 maj Hellbergs Blandning (Damtävling)

Lördagen den 6 augusti Krögarns 4-manna Scramble

Interna serien/Kvalspel 2016

Interna serien/kvalspel startar tisdagen den 3 maj kl.17.30 på södra banan hål 1-9

Avgift om 100:- betalas via Swish till Daniel senast innan första rundan.

Till första seriespelsomgången den 10 maj på Billingens GK så spelas kval över 18-hål på Billingen den 8 maj, starttider kommer senare.

Seriespel 2016:

(5 spelare varav 4 resultat räknas)

  • Billingens GK, 10 maj
  • Skövde GK, 24 maj
  • Falköpings GK, 7 juni
  • Lundsbrunns GK, 21 juni
  • Lidköping GK, 2 aug

Nationella tävlingar H40 2016:

  • Skyrups GK, 23-24 april
  • Mariestads GK, 14-15 maj
  • Jönköpings GK, 28-29 maj
  • Björkhults GK, 11-12 juni
  • Landeryds GK SM-veckan 8-10 juli
  • Johannensbergs GK 13-14 aug
  • Trummenäs GK, 10-11 sept

Skövde Gk:s H40 lag 2016:

Coacher Joakim Carlén & Daniel Nordensäter

Golf-ID Förnamn Efternamn E-post Mobil
720201-015 Henrik Larsson henrik541@hotmail.com 073-7126541
670930-003 Håkan Garström diggergolf@gmail.com 070-6040606
670708-007 Peter Hultin peter.hultin@telia.com 070-8352106
670314-015 Lars Ericson mekare711@gmail.com 070-5420610
690709-009 Mikael Persson mikaelpersson7@hotmail.se 070-3335735
720503-011 Peter Dartman peter.dartman@rolf.se 073-2709595
671111-007 Tomas Jansson tomas.jansson@vianor.com 070-5363690
740801-009 Joakim Carlén joakim.carlen@volvo.com 070-8749611
671227-008 Johan Rundgren johan.rundgren@gmail.com 070-6677595
761104-035 Daniel Nordensäter daniel.nordensater@volvo.com 070-5648219
720302-043 Göran Larsson hugoboss@bahnhof.se 073-4439012
711123-013 David Åberg daberg@volvocars.com 073-3333809
701014-008 Johan Wiggins johan.wiggins@volvo.com 070-9542979
711009-008 Håkan Torgé hakan.torge@volvo.com 073-5588302
701125-007 Brian Regebro brianregebro@gmail.com 070-7897051
+ ev. någon ytterliggare        

Ryder Cup 2016

Den 24 september så spelar vi Ryder Cup mot H50 som kommer gå över 18+9 hål.
Vi spelar hål 1-9 Bästboll, hål 10-18 Foursome och de avslutande 9 på Norra singel.